Mõtisklused 2


Tere,

Lugeja ärgu pahandagu, et eelmises osas mustandi üles jätsin. Nii on selle mõttega teinekord.
Mõtisklesin ja jõudsin sinnani, et üks teine vaatenurk on lugejale arusaadavam.
Algandmed.
Minu jaoks ja väga paljude kaasmaalaste jaoks on fakt see, et Reformierakonna inimestest tavatult palju on võõra vara riisujad. VEB fond, Tartu Kommertspank, Autorollo, Arsenali kinnistu, ka minu tagasihoidlikud 2 miljonit eurot..nimistu oleks aga sadu ja sadu kordi pikem kui kõik julgeksid rääkida. Või oleks veel elus peale kõike seda, mis nendega tehti..
On aga selge ka see, et väga paljude teiste kaasmaalaste jaoks nii ei ole üldsegi. Ümber ka lükata ei saa aga hullu juttu hakkab suust tulema neil teemadel ja that's it. Päris paljude väliselt normaalsete isikute jaoks on aga ju ka nii, et Maakera on neil lapik, kuku või pikali kui nende juttu kuuled.

Mida saaks ära teha neis oludes? Tegelikult suurt raketiteadust siin ei ole, on klassika, mida teha.
Kõigepealt tuleb saada:
- kinnitust probleemile - jah, meil on selline probleem üleval (võiks olla ka vastuseks "ei ole" aga me teame - probleem tõesti eksisteerib)
- selle probleemi mõõde - on siis teema väike või siiski - katastrofaalselt suur? (mida julgen väita)
- selle olemus - kes mida valesti teeb ja milliste tegurite mõjul?

Hetkel on probleemi olemuses sees lausa nii suur error, et tavatult paljud kõrged ametnikud soosivad kaudselt kuritegusid ja teevad seda väga jõuliselt. Miks?  Sest neile lihtsalt siiralt sümpatiseerib teine ametnik (tänaseks tavapärane kurikaela prototüüp) versus ohvrist ettevõtja, maaomanik, isik.

Võin Teile nüüd kinnitada - need kuritegudele kaasa aitavad ametnikud ei ole (enamuses) üldsegi hingest halvad, nad lihtsalt elavad igapäevaelus omas mullis, oma ametkondlikus mullis, mis tekib pärast pikaajalist viibimist omasuguste keskel ja tegeliku Eesti elu akna tagant laisalt piideldes. "Lihtsate inimestega" kusagil suvepäevadel või juubelilauas vahel trehvates kuulatakse põlgusega nende ohkeid ja mõeldakse ikka oma maailmas edasi. Nii lihtsalt on.

Sellest oma mullist need isikud üldiselt välja ei tulegi, sest nad lihtsalt ei teadvusta endile, et midagi on sügavalt nihkes. Tegemist on sama anomaaliaga nagu sügavas depressioonis olevate inimestega (seisundi tekitab ka sügav armumine, paljudel naistel rasedus, ammugi armukadedus, ammugi oma lapse pime ülesupitamine aga ka palga küljes rippumise klassikaline mõttehalvatus). Prevaleerima hakkavad kõigil neil juhtudel peas teised keemilised ühendid, mis, vastavalt isiku tugevusele või nõrkusele teevad kas "puhta töö" või halvavad kõvasti.
Suur eksiarvamus on siin ka veel see, et kõrged ametnikud, kes jah, kusagil eksamite ja testide taga ongi tavaliselt kõvad viielised, on automaatselt tugevad isikud valede ajukeemiate vastu. Nii pole.

Laiemat lahkamist konkreetsemalt kokku võttes - meil on noores ühiskonnas suur väära empaatia probleem. Eelmise 17 aastaga on teadlikult kivistatud paljude ametkondade struktuuri ja võimutäiust, soovides vastu saada kaitsemüürid looda soovitud feodalismile. Selle tulemusena siis nüüd paljud kõrged ametnikud ei saa tõepoolest enam aru, et nad teevad ise kurja või siis aitavad kurjategijaid puhtaks pesta. Nad TÕESTI ei saa aru, muidu nad ei teeks nii.

Niisiis suur teema on siin meie ühiskonnal selgelt ja arusaadavalt ees - Kuidas elimineerida või siis oluliselt kahandada ametnike vildakast empaatiast tulenevat elitaarsete kuritegude vohamist?
Näiteid?
- Savisaar on kindlasti süüdi, kui tema alluva alluv vahetas 30 000-se maa vist 40 000-se vastu aga kui oravast juhtivametnik kandib ära puhtalt 40 000-se vara, siis pole hullu. (Hiljutine Jõelähtmes juhtunud vallajuhtide tegu ja uurijate reakstsioon sellele). Lihtsalt - "me vihkame Savisaart" esimesel juhul ja "oi, natuke need toredad poisid tegid vigu aga las ta olla" teisel juhul.
- VEB fondi kuritegu pole ka miskit hullu, noh eksiti ehk nats... samas riisuti reaalselt ettevõtjate raha ja, mis minu jaoks eriti hull märk - riisujad isegi ei vaevunud midagigi rahast jagama ettevõtjatega, ahnus oli suurusjärgus - "piiritu", mis paneb arstidel lambi põlema aga juristidel mitte.
- vähe sellest, VEB fondi kahjusaajatele kättemaksuks "liigse ja häirima hakanud agaruse eest" (aga just nii NEED SEAL mõtlevad omakeskis), imeti laest välja Vambola Kolbakovile kriminaalsüüdistus, mis suruti kenasti ka jõustumisse, pole tõrkeid meie sõltumatus kohtusüsteemis.
- Rae vald erineb pisut kuritegude suurusega, sest initsieeris selle tandem Gutmann-Kasemaa, kelles esimene on reaalselt kogu nooruse olnud tõsine pätt ja teisel on selged sotsiopaatilised kalduvused. Siin võeti ettevõtjatelt ettevõtlusi ja maid ära väga paljudel juhtudel, küll mingi hetk saab need ka üles loetud ja ehk siis avavad oma suu mitmesajad kannatanud, saate lugeda ja minestada. Aga pole hullu, Rae vallas on kõik korras, sest ametnikud prokuratuurist, Riigikontrollist, kohtutest usuvad valla ametnikke, mitte fakte.
Nad ei ole hingelt halvad inimesed, nad lihtsalt ei saa teisti omas maailmas edasi elada kui ei pigista reaalsete faktide ees silmi kinni, tõrge tekib muidu.

Ka minu käest riisutud varade - toimivad vee-ettevõtluse rajatised, 2 kinnistut Tallinna piiril - puhul on selgelt tajuda seda, et osad kohtunikud lihtsalt tahaksid uskuda seda pilti, mida neile telefonivestlustes maalitakse. "Sest paljud teised kõrged ametnikud on selle info taga ja siis PEAB see olema tõde, mis torust tuleb"..
nii... mõttelõng on pikem kui formaat. jätkan varsti.
Lugupidamisega